Apr 13, 2026 Αφήστε ένα μήνυμα

Πώς πρέπει ένας αγοραστής να επιλέξει έναν πιστοποιημένο κατασκευαστή σωλήνων Incoloy 800H

Ε1: Ποια είναι τα κρίσιμα πρότυπα κατασκευής για τον σωλήνα Incoloy 800H (UNS N08810) και γιατί είναι σημαντικά για την εξυπηρέτηση σε υψηλές{3} θερμοκρασίες;

A:Ο σωλήνας Incoloy 800H πρέπει να κατασκευάζεται σύμφωνα με συγκεκριμένα πρότυπα ASTM/ASME για να διασφαλίζεται αξιόπιστη απόδοση σε εφαρμογές υψηλών θερμοκρασιών, όπως κλιβάνους πετροχημικών, παραγωγή ενέργειας και εξοπλισμό θερμικής επεξεργασίας.

Πρωτεύοντα πρότυπα:

Οι δύο πιο σημαντικές προδιαγραφές για τον σωλήνα Incoloy 800H είναι:

ASTM B407 / ASME SB 407– Τυπική προδιαγραφή για νικέλιο-Σίδηρος-Σωλήνας και σωλήνας χωρίς ραφή από κράμα χρωμίου (καλύπτει UNS N08800, N08810 και N08811)

ASTM B163 / ASME SB 163– Τυπική προδιαγραφή για συμπυκνωτή νικελίου και κράματος νικελίου χωρίς ραφή και σωλήνες εναλλάκτη θερμότητας-

Γιατί αυτά τα πρότυπα έχουν σημασία για την υπηρεσία υψηλής- θερμοκρασίας:

1. Έλεγχος χημικής σύνθεσης:Το ASTM B407 επιβάλλει συγκεκριμένα όρια χημείας για το UNS N08810 που το διαφοροποιούν από το πρότυπο Incoloy 800 (UNS N08800). Η κρίσιμη διάκριση είναι η περιεκτικότητα σε άνθρακα:

 
 
Βαθμός Περιεκτικότητα σε άνθρακα Αλουμίνιο + Τιτάνιο Κύρια Εφαρμογή
Incoloy 800 (N08800) 0,10% μέγ 0.30-1.20% Γενική αντοχή στη διάβρωση
Incoloy 800H (N08810) 0.05-0.10% 0.30-1.20% Υπηρεσία ερπυσμού σε υψηλές-θερμοκρασίες

Το ελεγχόμενο εύρος άνθρακα (0,05-0,10%) στο 800H προάγει τον σχηματισμό λεπτών ιζημάτων καρβιδίου που καρφώνουν τα όρια των κόκκων, βελτιώνοντας δραματικάερπυσμός-δύναμη ρήξηςπάνω από 600 μοίρες (1112 βαθμοί F). Οι σωλήνες με άνθρακα κάτω από 0,05% στερούνται αυτόν τον μηχανισμό ενίσχυσης και θα παραμορφωθούν υπό συνεχή φορτία υψηλής{4} θερμοκρασίας.

2. Απαιτήσεις μεγέθους κόκκων:Το ASTM B407 για 800H απαιτεί έναΜέγεθος κόκκων ASTM 5 ή χονδρότερο(μεγαλύτεροι κόκκοι). Οι χονδροειδείς κόκκοι μειώνουν την ολίσθηση των ορίων κόκκων σε υψηλές θερμοκρασίες, ενισχύοντας περαιτέρω την αντίσταση ερπυσμού. Το Standard Incoloy 800 (N08800) μπορεί να έχει λεπτότερους κόκκους (ASTM 5-8) που είναι αποδεκτοί για σέρβις διάβρωσης αλλά κατώτεροι για ερπυσμό.

3. Διαδικασίες Κατασκευής (Απρόσκοπτη έναντι Συγκολλημένης):

 
 
Τύπος σωλήνα Πρότυπο Τυπικά μεγέθη Προτίμηση εφαρμογής
Χωρίς ραφή (διέλαση ή διάτρηση) ASTM B407 1/2" έως 12" Σημείωση Υψηλή-πίεση, υψηλή-θερμοκρασία
Συγκολλημένος (ψυχρή μείωση) ASTM B407 + B705 Έως 24" Σημείωση Μεγάλες διαμέτρους, χαμηλότερη πίεση

Για κρίσιμες-υπηρεσίες υψηλής θερμοκρασίας (π.χ. σωλήνες ακτινοβολίας κλιβάνου, κοτσίδες αναμόρφωσης),σωλήνας χωρίς ραφήπροτιμάται έντονα. Ο συγκολλημένος σωλήνας μπορεί να έχει ζητήματα ευαισθητοποίησης της ζώνης που επηρεάζεται από τη θερμότητα (HAZ) που μειώνουν τη διάρκεια ζωής του ερπυσμού, ακόμη και με θερμική επεξεργασία μετά-συγκόλλησης.

4. Απαιτήσεις θερμικής επεξεργασίας:Το ASTM B407 απαιτεί να είναι σωλήνας 800Hδιάλυμα ανοπτημένοστους 1150-1200 βαθμούς (2100-2190 βαθμοί F) ακολουθούμενη από γρήγορη ψύξη (σβήσιμο νερού για παχύτερους τοίχους, ψύξη αέρα για λεπτά τοιχώματα). Αυτή η θεραπεία:

Διαλύει τα καρβίδια που σχηματίζονται κατά την επεξεργασία

Καθιερώνει τη σωστή δομή κόκκων

Επαναφέρει την ολκιμότητα για διαμόρφωση και εγκατάσταση

Επαλήθευση της τυπικής συμμόρφωσης:

Ένας αξιόπιστος κατασκευαστής σωλήνων UNS N08810 θα παρέχει:

Πιστοποιημένη αναφορά δοκιμής μύλου (MTR)που δείχνει χημεία, ιδιότητες εφελκυσμού και λεπτομέρειες θερμικής επεξεργασίας

Επιθεώρηση-τρίτου μέρους(π.χ. TÜV, DNV, Lloyd's) για εφαρμογές με σφραγίδα κωδικού-

Θετική αναγνώριση υλικού (PMI)αναφορές για κάθε μήκος σωλήνα

Συνέπεια μη συμμόρφωσης-:Οι σωλήνες που παρέχονται στο ASTM B407 αλλά με εσφαλμένη περιεκτικότητα άνθρακα (π.χ. 0,03% άνθρακας) θα αποτύχουν πρόωρα κατά τη λειτουργία ερπυσμού. Οι χειριστές αναμορφωτών μεθανίου ατμού αντιμετώπισαν διόγκωση και ρήξη σωλήνα μέσα σε 2-3 χρόνια όταν χρησιμοποιήθηκε υλικό υποπροδιαγραφών, σε σύγκριση με τη διάρκεια ζωής του σχεδιασμού 10+ ετών για τα κατάλληλα 800H.


Ε2: Ποιες δοκιμές ποιοτικού ελέγχου πρέπει να περιμένει ένας αγοραστής από έναν αξιόπιστο κατασκευαστή σωλήνων Incoloy 800H;

A:Ένας κατασκευαστής του σωλήνα UNS N08810 για κρίσιμες υπηρεσίες πρέπει να εκτελέσει μια ολοκληρωμένη σειρά δοκιμών ποιοτικού ελέγχου για να επαληθεύσει την ακεραιότητα του υλικού. Οι αγοραστές θα πρέπει να απαιτήσουν τεκμηρίωση αυτών των δοκιμών πριν αποδεχτούν την αποστολή.

Απαιτούμενες δοκιμές ανά ASTM B407:

1. Χημική ανάλυση (ανά θερμότητα):

Εκτελείται με φασματοσκοπία οπτικής εκπομπής (OES) ή ICP

Επαληθεύει όλα τα στοιχεία εντός των ορίων UNS N08810: Ni (30-35%), Cr (19-23%), C (0,05-0,10%), Al+Ti (0,30-1,20%), συν ισορροπία Fe

Κριτήρια αποδοχής:Όλα τα στοιχεία εντός των προδιαγραφών. οποιαδήποτε από-προδιαγραφές απαιτεί απόρριψη θερμότητας

2. Δοκιμή εφελκυσμού (ανά θερμότητα + ανά μέγεθος):

Δοκιμή θερμοκρασίας περιβάλλοντος ανά ASTM E8/E8M

Ελάχιστες απαιτήσεις:Εφελκυσμός μεγαλύτερη από ή ίση με 450 MPa (65 ksi), Απόδοση μεγαλύτερη ή ίση με 170 MPa (25 ksi), επιμήκυνση μεγαλύτερη από ή ίση με 30%

Για υπηρεσίες υψηλής θερμοκρασίας, οι αγοραστές μπορούν να καθορίσουνδοκιμή θερμής εφελκυσμούστους 600-800 βαθμούς

3. Δοκιμή ισοπέδωσης (ανά παρτίδα):

Για σωλήνα έως 6" OD, μια εγκάρσια τομή ισοπεδώνεται στα 2/3 της αρχικής διαμέτρου

Δεν επιτρέπονται ρωγμές ή ελαττώματα επιφάνειας

Επαληθεύει την ολκιμότητα και ανιχνεύει ελαττώματα ραφής

4. Δοκιμή φλάντζας (Για μικρότερες διαμέτρους):

Το άκρο του σωλήνα είναι διπλωμένο προς τα έξω πάνω από έναν κωνικό άξονα 60 μοιρών

Δεν επιτρέπεται ρωγμή

5. Υδροστατική δοκιμή (κάθε σωλήνα):

Υπό πίεση στην υπολογισμένη πίεση δοκιμής (συνήθως 1,5x πίεση σχεδιασμού, ελάχιστο 1000 psi για μικρές διαμέτρους)

Διατηρείται για τουλάχιστον 5 δευτερόλεπτα χωρίς πτώση πίεσης ή ορατή διαρροή

Εναλλακτική λύση:Μπορεί να καθοριστεί πνευματική δοκιμή (με χαμηλότερη πίεση) για σέρβις αερίου

Συμπληρωματικές δοκιμές (καθορίστε όταν απαιτείται):

 
 
Δοκιμή Πρότυπο Όταν απαιτείται Αποδοχή
Εξέταση με υπερήχους (UT) ASTM E213 Υψηλή-πίεση, πυρηνική ή ξινή υπηρεσία Δεν υπάρχουν ενδείξεις που υπερβαίνουν το επίπεδο αναφοράς
Δυο ρεύμα (ET) ASTM E309 ή E571 Σωλήνωση εναλλάκτη θερμότητας No defects causing >50% πτώση σήματος
Ακτινογραφία (RT) ASTM E94 Συγκολλημένη διαμήκης ραφή σωλήνα Χωρίς ρωγμές, έλλειψη σύντηξης ή πορώδες
Δοκιμή Σκληρότητας ASTM E18 ή E10 Επαλήθευση της σωστής θερμικής επεξεργασίας 140-200 HB ή 75-90 HRB
Διακοκκώδης Διάβρωση (IGC) ASTM G28 (Μέθοδος Α) Όταν σέρβις χλωριούχο ή οξύ Ρυθμός διάβρωσης < 12 mm/έτος
Προσδιορισμός μεγέθους κόκκου ASTM E112 Επαλήθευση υπηρεσίας ερπυσμού ASTM 5 ή χονδρότερο
PMI (Θετικό Αναγνωριστικό Υλικού) XRF ή OES Κάθε μήκος σωλήνα Ταιριάζει με πιστοποιημένη χημεία

Πακέτο τεκμηρίωσης ποιότητας:

Ένας αξιόπιστος κατασκευαστής UNS N08810 θα παρέχει:

Πιστοποιητικό Συμμόρφωσης– το δηλωτικό υλικό πληροί το πρότυπο ASTM B407 / ASME SB 407

Αναφορά δοκιμής μύλου (MTR)– θερμότητα-ειδική χημεία και μηχανικές ιδιότητες

Έκθεση επιθεώρησης διαστάσεων– OD, ID, πάχος τοιχώματος, ευθύτητα, μήκος

Αναφορές NDE– UT/ET/RT όπως ισχύει με πιστοποιήσεις χειριστή

Πιστοποιητικό Υδροστατικής Δοκιμής– πίεση δοκιμής και διάρκεια

Πίνακας ιχνηλασιμότητας– σύνδεση κάθε μήκους σωλήνα με αριθμούς θερμότητας και αποτελέσματα δοκιμών

Κόκκινες σημαίες για αγοραστές:

Ο κατασκευαστής δεν επιθυμεί να παράσχει MTR πριν από την αποστολή

Το PMI δεν εκτελείται σε τελειωμένο σωλήνα

Το UT δεν προσφέρεται για σωλήνες χωρίς ραφή διαμέτρου άνω των 2".

Δεν υπάρχουν διαθέσιμες-επιλογές επιθεώρησης τρίτων

Δεν μπορεί να παράσχει ιχνηλασιμότητα από τήγμα στον τελικό σωλήνα

Επιπτώσεις κόστους των δοκιμών ποιότητας:Η ολοκληρωμένη δοκιμή προσθέτει 15-30% στο κόστος του σωλήνα σε σύγκριση με το υλικό "εμπορικής ποιότητας". Για κρίσιμες εφαρμογές (σωλήνες κλιβάνου, εναλλάκτες θερμότητας, σωληνώσεις αναμόρφωσης), αυτό το ασφάλιστρο είναι απαραίτητη ασφάλιση έναντι της πρόωρης βλάβης.


Ε3: Πώς συγκρίνεται ο σωλήνας Incoloy 800H με το Incoloy 800 και 800HT για εφαρμογές εναλλάκτη θερμότητας υψηλής{{4} θερμοκρασίας;

A:Η επιλογή λανθασμένης ποιότητας σωλήνα Incoloy για έναν εναλλάκτη θερμότητας μπορεί να έχει ως αποτέλεσμα είτε περιττό κόστος είτε πρόωρη αστοχία. Η κατανόηση της απόδοσης που εξαρτάται από τη θερμοκρασία- κάθε βαθμού είναι απαραίτητη.

Σύγκριση βαθμών για υπηρεσία εναλλάκτη θερμότητας:

 
 
Χαρακτηριστικός Incoloy 800 (N08800) Incoloy 800H (N08810) Incoloy 800HT (N08811)
Περιεκτικότητα σε άνθρακα 0,10% μέγ 0.05-0.10% 0.06-0.10%
Σύνολο Al+Ti 0.30-1.20% 0.30-1.20% 0.85-1.20%
Μέγιστη συνεχής θερμοκρασία 600 μοίρες (1112 βαθμοί F) 815 μοίρες (1500 βαθμοί F) 980 μοίρες (1800 μοίρες F)
Δύναμη ερπυσμού στους 700 βαθμούς Χαμηλό (δεν συνιστάται) Καλός Εξοχος
Αντοχή στη χαλάρωση του στρες Μέτριος Ψηλά Πολύ ψηλά
Ευρετήριο κόστους (800=1.0) 1.0 1.2-1.3 1.4-1.6
Συγκολλησιμότητα Εξοχος Καλός Δίκαιο (απαιτείται μετα-θερμική επεξεργασία συγκόλλησης)

Εφαρμογή-Συγκεκριμένος οδηγός επιλογής:

Χρησιμοποιήστε το σωλήνα Incoloy 800 (N08800) όταν:

Η θερμοκρασία λειτουργίας είναι κάτω από 600 βαθμούς

Η κύρια απαίτηση είναι η αντοχή στη διάβρωση και όχι η αντοχή σε ερπυσμό

Η εφαρμογή περιλαμβάνει θερμική ανακύκλωση (το 800 έχει καλύτερη αντοχή στη θερμική κόπωση από το 800 HT)

Το κόστος είναι ένας σημαντικός περιορισμός

Παραδείγματα: Σωλήνες συμπυκνωτή (ψυχρή πλευρά), ανάκτηση θερμότητας χαμηλής-θερμοκρασίας

Χρησιμοποιήστε το σωλήνα Incoloy 800H (N08810) όταν:

Η θερμοκρασία λειτουργίας είναι 600-815 βαθμοί (1112-1500 βαθμοί F)

Ο ερπυσμός και η χαλάρωση του στρες είναι ζητήματα σχεδιασμού

Το σέρβις είναι συνεχές (όχι σοβαρός θερμικός κύκλος)

Παραδείγματα: Reformer pigtails, γραμμές μεταφοράς κλιβάνου, σωλήνες εναλλάκτη θερμότητας υψηλής-θερμοκρασίας

Χρησιμοποιήστε σωλήνα Incoloy 800HT (N08811) όταν:

Η θερμοκρασία λειτουργίας υπερβαίνει τους 815 βαθμούς (έως 980 βαθμούς)

Απαιτείται η μέγιστη δυνατή δύναμη ερπυσμού

Το σέρβις είναι στατικό (ελάχιστη θερμική ανακύκλωση)

Παραδείγματα: Σωλήνες ακτινοβολίας, πηνία πυρόλυσης, σωλήνες κλιβάνου πυρόλυσης αιθυλενίου

Κρίσιμη Προειδοποίηση – Θερμική Ποδηλασία:

Η υψηλότερη περιεκτικότητα σε Al+Ti στο 800HT που παρέχει εξαιρετική αντοχή ερπυσμού το κάνει επίσηςπιο ευαίσθητα στη θερμική κόπωσηυπό συνθήκες ποδηλασίας. Για εναλλάκτες θερμότητας που αντιμετωπίζουν συχνή εκκίνηση/σβήσιμο (π.χ. μονάδες ανάκτησης άχρηστης θερμότητας),Το Incoloy 800H προτιμάται έναντι του 800HTπαρά την ελαφρώς χαμηλότερη ισχύ ερπυσμού του. Το 800H θα αντισταθεί καλύτερα στο ράγισμα της θερμικής κόπωσης.

Παράδειγμα περίπτωσης – Φούρνος πυρόλυσης αιθυλενίου:

 
 
Εφαρμογή Θερμοκρασία Κυκλικός Προτεινόμενος βαθμός Λόγος
Ακτινοβόλο πηνίο (εσωτερικό φούρνο) 950-1050 μοίρες Ναι (κύκλοι αφαίρεσης κοκ) 800HT ή 803 Μέγιστη αντοχή σε ερπυσμό + ενανθράκωση
Εναλλάκτης γραμμής μεταφοράς (TLE) 800-900 μοίρες Μέτριος 800H Καλό ερπυσμό + καλύτερη θερμική κόπωση
Ψύξη σβήσε 400-700 μοίρες Οχι 800 Οικονομικά-αποτελεσματική, επαρκής απόδοση

Πρακτικός κανόνας:

Κάτω από 540 μοίρες:Οποιοσδήποτε βαθμός λειτουργεί. επιλέξτε 800 για το χαμηλότερο κόστος

540-650 μοίρες:Συνιστάται 800 H (800 ανεπαρκής ερπυσμός, 800 HT περιττή)

650-815 μοίρες:Πρότυπο 800H; 800HT μόνο εάν απαιτείται μέγιστη αντοχή ερπυσμού

815-980 μοίρες:Απαιτούνται 800 HT

Πάνω από 980 μοίρες:Εξετάστε τα υψηλότερα κράματα (Inconel 601, 617 ή 693)

Επαλήθευση Βαθμού:Κατά την παραγγελία από έναν κατασκευαστή UNS N08810, επιβεβαιώστε ότι το παρεχόμενο υλικό πληροί τα συγκεκριμένα όρια άνθρακα και Al+Ti για 800H. Ορισμένοι προμηθευτές ενδέχεται να επιχειρήσουν να αντικαταστήσουν το 800 (N08800) όταν έχει καθοριστεί το 800H. Η δοκιμή PMI κατά την παραλαβή μπορεί να επαληθεύσει την περιεκτικότητα σε άνθρακα (αν και ο άνθρακας είναι δύσκολος για φορητό XRF· απαιτείται εργαστηριακό OES).


Ε4: Ποιες είναι οι πιο κοινές εφαρμογές για τον σωλήνα Incoloy 800H σε βιομηχανίες πετροχημικών και παραγωγής ενέργειας;

A:Ο σωλήνας Incoloy 800H έχει καθοριστεί για κρίσιμης σημασίας υψηλές-θερμοκρασίες, ανθεκτικές-υπηρεσίες στη διάβρωση σε δύο μεγάλες βιομηχανίες: την πετροχημική επεξεργασία και την παραγωγή ενέργειας. Η κατανόηση αυτών των εφαρμογών βοηθά τους αγοραστές να καθορίσουν τις σωστές διαστάσεις σωλήνων, ανοχές και συμπληρωματικές απαιτήσεις.

Πετροχημικές εφαρμογές:

1. Κοτσιδάκια και συλλέκτες Steam Methane Reformer (SMR):

Λειτουργία:Συνδέστε τους σωλήνες εξόδου του αναμορφωτή στην κεφαλή συλλογής

Συνθήκες λειτουργίας:750-850 μοίρες (1382-1562 βαθμοί F), 15-30 bar (220-435 psi), ατμόσφαιρα πλούσια σε υδρογόνο

Γιατί 800H:Η εξαιρετική αντοχή ερπυσμού αποτρέπει τη χαλάρωση και τη ρήξη. αντοχή στη σκόνη μετάλλου (μια μορφή ενανθράκωσης)

Τυπικά μεγέθη:Πρόγραμμα 1" έως 4" 80 ή XXS (εξαιρετικά-γερός τοίχος για ερπυστική ζωή)

2. Εναλλάκτες γραμμής μεταφοράς κλιβάνου πυρόλυσης αιθυλενίου (TLEs):

Λειτουργία:Ψύξτε γρήγορα το ραγισμένο αέριο από 850 μοίρες έως 350 μοίρες για να αποτρέψετε ανεπιθύμητες αντιδράσεις

Συνθήκες λειτουργίας:Είσοδος αερίου 800-900 μοίρες, ψυκτικό νερό/ατμός από την πλευρά του κελύφους

Γιατί 800H:Αντέχει τόσο στην οξείδωση σε υψηλές{{0} θερμοκρασίες (καυτή πλευρά) όσο και σε χλωριούχο SCC (πλευρά του νερού ψύξης)

Τυπικά μεγέθη:Σωλήνας χωρίς ραφή 1" έως 3", λεπτό τοίχωμα (2-4 mm) για γρήγορη μεταφορά θερμότητας

3. Σωληνώσεις αποβλήτων αντιδραστήρων Hydrotreater and Reformer:

Λειτουργία:Μεταφέρετε ζεστά λύματα-πλούσια σε υδρογόνο από τους αντιδραστήρες σε ψύκτες αέρα

Συνθήκες λειτουργίας:400-650 μοίρες, μερική πίεση υδρογόνου 50-150 bar, H2S παρόν

Γιατί 800H:Ανθεκτικό σε προσβολή υδρογόνου (απανθράκωση) και διάβρωση H2S σε υψηλές θερμοκρασίες

Τυπικά μεγέθη:4" έως 24" (συγκολλημένος σωλήνας για μεγαλύτερες διαμέτρους)

4. Σωληνώσεις δευτερεύοντος αναμορφωτή εργοστασίου αμμωνίας:

Λειτουργία:Συνδέστε πρωτογενείς και δευτερογενείς μεταρρυθμιστές

Συνθήκες λειτουργίας:800-900 μοίρες, αέριο επεξεργασίας που περιέχει ατμό και υπολειμματικό μεθάνιο

Γιατί 800H:Καλή αντοχή στη νιτρίωση (άζωτο από τον αέρα στη δευτερογενή αναμόρφωση)

Εφαρμογές Παραγωγής Ενέργειας:

1. Σωλήνες υπερθερμαντήρα και αναθερμαντήρα (Λέβητες με άνθρακα-):

Λειτουργία:Αυξήστε τη θερμοκρασία του ατμού πάνω από τη θερμοκρασία κορεσμού

Συνθήκες λειτουργίας:Ατμός 600-700 μοιρών, καυσαέρια που περιέχει θείο και χλωριούχα

Γιατί 800H:Υψηλότερη επιτρεπόμενη καταπόνηση από τους ανοξείδωτους χάλυβες σε αυτές τις θερμοκρασίες. αντοχή στη διάβρωση της πυρκαγιάς (σούλφωση + χλωρίδια)

Τυπικά μεγέθη:Σωλήνας χωρίς ραφή 1,5" έως 3", πάχους τοιχώματος 2-6 mm

2. Προηγμένα εξαρτήματα λέβητα Ultra-Υπερκρίσιμου (A-USC):

Λειτουργία:Κεφαλίδες ατμού και σωληνώσεις για κύκλους 700 μοιρών + ατμού

Συνθήκες λειτουργίας:700-760 βαθμοί ατμού, 350 bar (5000 psi)

Γιατί 800H:Ένα από τα λίγα εμπορικά διαθέσιμα κράματα με έγκριση ASME Code Case για υπηρεσία 700 μοιρών + (αν και χρησιμοποιούνται επίσης τα Inconel 740H και 617)

Περιορισμός:Για 760 μοίρες +, η ισχύς ερπυσμού 800 H γίνεται οριακή. Απαιτούνται 800HT ή υπερκράματα

3. Ενδιάμεσες σωληνώσεις γεννήτριας ατμού ανάκτησης θερμότητας (HRSG):

Λειτουργία:Συνδέστε τμήματα υψηλής-πίεσης σε ενδιάμεση-πίεση

Συνθήκες λειτουργίας:500-600 μοίρες, θερμικός κύκλος από εκκίνηση/σβήσιμο αεριοστροβίλου

Γιατί 800H:Καλύτερη αντοχή σε θερμική κόπωση από 800HT

4. Σωλήνες γεννήτριας πυρηνικού ατμού (αντιδραστήρες CANDU):

Λειτουργία:Σωλήνες εναλλάκτη θερμότητας σε αντιδραστήρες βαρέου νερού υπό πίεση (PHWR)

Συνθήκες λειτουργίας:Νερό υψηλής καθαρότητας 300-350 μοιρών με έλεγχο pH

Γιατί 800H:Καλή αντοχή στη διάβρωση, χαμηλό κοβάλτιο (μειώνει τη συσσώρευση πεδίου ακτινοβολίας), διαθέσιμη πιστοποίηση ASME Section III

Συνοπτικός Πίνακας Αίτησης:

 
 
Βιομηχανία Εφαρμογή Θερμοκρασία Βασικές Απαιτήσεις Τυπικό μέγεθος σωλήνα
Πετροχημική Reformer κοτσιδάκια 750-850 μοίρες Αντοχή σε ερπυσμό, αντοχή στη σκόνη μετάλλου 1-4" Sch 80/XXS
Πετροχημική Σωλήνες TLE 800-900 μοίρες (ζεστό), 200-300 μοίρες (κρύο) Οξείδωση + αντίσταση SCC Λεπτό τοίχωμα 1-3".
Πετροχημική Απόβλητα υδροεπεξεργαστή 400-650 μοίρες Αντοχή σε προσβολή υδρογόνου 4-24" συγκολλημένο
Ισχύς (κάρβουνο) Σωλήνες υπερθερμαντήρα 600-700 μοίρες Διάβρωση δίπλα στη φωτιά + ερπυσμός 1,5-3" χωρίς ραφή
Ισχύς (A-USC) Κεφαλίδες Steam 700-760 μοίρες Έγκριση υπόθεσης Κώδικα ASME Βαρύς τοίχος 6-18".
Ισχύς (HRSG) Ενδιάμεσες σωληνώσεις 500-600 μοίρες Αντοχή σε θερμική κόπωση 4-12"
Πυρηνικά (CANDU) Σωλήνες γεννήτριας ατμού 300-350 μοίρες Χαμηλό κοβάλτιο, ASME III Λεπτό τοίχωμα 0,5-1".

Θέματα προμήθειας ανά εφαρμογή:

Πετροχημικές εφαρμογέςαπαιτούν συνήθως σωλήνα χωρίς ραφή με υπερηχητική εξέταση (UT) και θετική αναγνώριση υλικού (PMI) σε κάθε μήκος.

Εφαρμογές ισχύοςμπορεί να επιτρέπει τη συγκολλημένη σωλήνα για μεγαλύτερες διαμέτρους, αλλά απαιτεί δοκιμή ερπυσμού για κρίσιμα εξαρτήματα.

Πυρηνικές εφαρμογέςαπαιτούν το υψηλότερο επίπεδο τεκμηρίωσης, συμπεριλαμβανομένης της ιχνηλασιμότητας στην πηγή τήξης και πιστοποιημένων μηχανικών δοκιμών σε υψηλές θερμοκρασίες.

Οι αγοραστές θα πρέπει να προσδιορίζουν την προβλεπόμενη εφαρμογή όταν ζητούν προσφορές από έναν κατασκευαστή UNS N08810, καθώς οι απαιτούμενες πιστοποιήσεις και οι συμπληρωματικές δοκιμές διαφέρουν σημαντικά.


Ε5: Πώς πρέπει ένας αγοραστής να επιλέξει έναν πιστοποιημένο κατασκευαστή σωλήνων Incoloy 800H και ποια τεκμηρίωση πρέπει να αναμένεται;

A:Η επιλογή του σωστού κατασκευαστή για τον σωλήνα Incoloy 800H (UNS N08810) είναι κρίσιμη για την επιτυχία του έργου. Ένας πιστοποιημένος κατασκευαστής διαφέρει σημαντικά από έναν γενικό προμηθευτή μετάλλων όσον αφορά τον έλεγχο της διαδικασίας, την ικανότητα δοκιμών και την αυστηρότητα της τεκμηρίωσης.

Λίστα ελέγχου προσόντων κατασκευαστή:

1. Πιστοποιήσεις και εγκρίσεις:

 
 
Πιστοποίηση Απαιτείται για Τι δείχνει
ISO 9001:2015 Όλοι οι κατασκευαστές Βασικό σύστημα διαχείρισης ποιότητας
Κωδικός λέβητα ASME & δοχείου υπό πίεση (Ενότητα II, VIII) Εξαρτήματα συγκράτησης-πίεσης Εξουσιοδοτείται να σφραγίζει εξαρτήματα Κωδικού
PED 2014/68/ΕΕ ευρωπαϊκή αγορά Συμμόρφωση με την Οδηγία για τον εξοπλισμό υπό πίεση
NORSOK M-650 Υπεράκτια πετρέλαιο και φυσικό αέριο Ειδικός έλεγχος διαδικασίας για κράματα νικελίου
2000 μ.Χ γερμανική αγορά Συμμόρφωση με τον γερμανικό κώδικα εξοπλισμού υπό πίεση

2. Κατασκευαστικές δυνατότητες:

Βεβαιωθείτε ότι ο κατασκευαστής μπορεί να παράγει την απαιτούμενη διαμόρφωση σωλήνων:

 
 
Ικανότητα Γιατί Σημαντικό
Παραγωγή σωλήνων χωρίς ραφή(εξώθηση ή περιστροφική διάτρηση) Απαιτείται για σέρβις υψηλής-πίεσης, υψηλής- θερμοκρασίας
Ψυχρό σχέδιο(πολλαπλές πάσες) Επιτυγχάνει σφιχτές ανοχές και λαμπερό φινίρισμα επιφάνειας
Κλίβανος ανόπτησης διαλύματος με ελεγχόμενη ατμόσφαιρα Αποτρέπει την οξείδωση. απαιτείται για φωτεινή επιφάνεια
Εσωτερικές μη καταστροφικές δοκιμές (UT, ET, RT) Ταχύτερη διεκπεραίωση, χαμηλότερο κόστος από τρίτο-
Κλίβανος θερμικής επεξεργασίας με δυνατότητα σβέσης Σβήσιμο νερού για μεγαλύτερες διαμέτρους

3. Υποδομή ποιοτικού ελέγχου:

Εσωτερικό-χημικό εργαστήριογια ανάλυση OES ή ICP

Εργαστήριο Μεταλλουργίαςγια το μέγεθος των κόκκων και τη μικροδομική εξέταση

Μηχανή δοκιμής εφελκυσμού(θερμοκρασία περιβάλλοντος και υψηλή θερμοκρασία)

Δοκιμή σκληρότητας(Brinell ή Rockwell)

Όπλα PMI(XRF) για κάθε μήκος σωλήνα

4. Προμήθεια υλικού και ιχνηλασιμότητα:

Πηγές προκαταρκτικής τήξης από αναγνωρισμένους μύλους (π.χ. Special Metals, VDM Metals, Carpenter, Allegheny)

Διατηρεί την ιχνηλασιμότητα της θερμότητας από το λιωμένο έως τον τελικό σωλήνα

Μπορεί να παρέχει MTR πρώτης ύλης μαζί με τελικούς MTR σωλήνων

Αναμενόμενο πακέτο τεκμηρίωσης:

Ένας πιστοποιημένος κατασκευαστής UNS N08810 θα πρέπει να παρέχει τα ακόλουθα έγγραφα με κάθε αποστολή:

Έγγραφα πριν από την αποστολή (για έλεγχο πριν από την αποστολή):

 
 
Εγγραφο Περιεχόμενο Σκοπός
Σχέδιο Διασφάλισης Ποιότητας Σχέδιο επιθεώρησης και δοκιμής (ITP) Επιβεβαιώνει ότι θα γίνουν όλες οι απαιτούμενες δοκιμές
MTR πρώτων υλών Χημεία και ιδιότητες του αρχικού αποθέματος Επαληθεύει το σωστό πηγαίο υλικό
Προδιαγραφή διαδικασίας κατασκευής (MPS) Βήματα διαδικασίας (σχέδιο, ανόπτηση, ίσιωμα) Επιβεβαιώνει τη σωστή επεξεργασία

Έγγραφα αποστολής (με ή πριν το υλικό):

 
 
Εγγραφο Περιλαμβάνονται υποχρεωτικά τεστ Συχνότητα
Αναφορά δοκιμής μύλου (MTR) ανά EN 10204 3.1 ή 3.2 Λεπτομέρειες χημείας, εφελκυσμού, σκληρότητας, θερμικής επεξεργασίας Ανά θερμότητα + ανά μέγεθος
Αναφορά διαστάσεων OD, ID, πάχος τοιχώματος (min/avg/max), ευθύτητα, μήκος Κάθε σωλήνας
Αναφορές NDE Αποτελέσματα UT/ET/RT με ρυθμίσεις οργάνων και πιστοποίηση χειριστή 100% για UT/ET. ανά ραφή συγκόλλησης για RT
Πιστοποιητικό Υδροστατικής Δοκιμής Πίεση δοκιμής, διάρκεια, αποτελέσματα Κάθε σωλήνας
Έκθεση PMI Αποτελέσματα XRF ή OES για κάθε μήκος σωλήνα Κάθε σωλήνας
Έκθεση οπτικής επιθεώρησης Κατάσταση επιφάνειας, τελική προετοιμασία, σημάνσεις Κάθε σωλήνας
Πιστοποιητικό Συμμόρφωσης Δήλωση ότι το υλικό πληροί το πρότυπο ASTM B407 / ASME SB 407 Κάθε αποστολή

Για κρίσιμες εφαρμογές (Προσθέστε αυτά):

 
 
Εγγραφο Όταν απαιτείται
Αναφορά επιθεώρησης τρίτων-(SGS, TÜV, Bureau Veritas) Προδιαγραφές πελάτη ή απαίτηση κωδικού
Αναφορά περιεχομένου φερρίτη (για συγκολλημένο σωλήνα) Όταν η ολκιμότητα και η αντίσταση στη διάβρωση είναι κρίσιμες
Έκθεση δοκιμής διακοκκώδους διάβρωσης (ASTM G28) Υπηρεσία οξέος ή χλωρίου
Αναφορά δοκιμής εφελκυσμού σε υψηλή θερμοκρασία Ο σχεδιασμός απαιτεί ερπυστικά δεδομένα
Μικρογραφίες μεγέθους κόκκου (ASTM E112) Επαλήθευση χονδροειδών κόκκων για σέρβις ερπυσμού
Έκθεση δοκιμής πρόσκρουσης Charpy Εκκίνηση σε χαμηλή-θερμοκρασία ή πυρηνική υπηρεσία

Red Flags – Πότε να απορρίψετε έναν προμηθευτή:

Δεν μπορεί να παρέχει πηγή πρώτης ύλης ή ιχνηλασιμότητα

Προσφέρει "ισοδύναμο" υλικό χωρίς ονομασία UNS N08810

Χωρίς-εσωτερική δυνατότητα NDE (αναθέτει σε εξωτερικούς συνεργάτες όλες τις δοκιμές)

Το PMI δεν εκτελείται σε τελειωμένο σωλήνα

Το MTR εμφανίζει αντικρουόμενους αριθμούς θερμότητας ή δεδομένα που λείπουν

Δεν επιθυμεί να παράσχει δείγμα υλικού για εργαστηριακή επαλήθευση

Δείγμα προδιαγραφών προμήθειας (Απόσπασμα):

"Ο σωλήνας θα είναι Incoloy 800H (UNS N08810) κατασκευασμένος σύμφωνα με το ASTM B407 / ASME SB 407, χωρίς ραφή, ανόπτηση διαλύματος και σβήσιμο με νερό. Η περιεκτικότητα σε άνθρακα θα είναι 0,05-0,10%. Το μέγεθος κόκκων πρέπει να είναι ASTM 1% ανά σωλήνα E1 ή χονδροειδής μήκους 10. Θα πρέπει να παρέχονται εκθέσεις δοκιμής με υπερήχους σύμφωνα με το πρότυπο EN 10204, με επιλογή μάρτυρα τρίτου μέρους (Τύπος 3.2) ανά πελάτη.

Θεωρήσεις κόστους:

 
 
Τύπος κατασκευαστή Τυπικός Δείκτης Τιμών Επίπεδο Ποιότητας Χρόνος ανοχής
Ενσωματωμένος μύλος (Special Metals, VDM) 1,0x (βασική γραμμή) Υψιστος 20-30 εβδομάδες
Μεγάλο κέντρο σέρβις (π.χ. Metrode, Ελασμένα κράματα) 0.8-0.9x Ψηλά 10-15 εβδομάδες
Ανεξάρτητος επεξεργαστής σωλήνων 0.7-0.8x Μεταβλητός 8-12 εβδομάδες
Μη πιστοποιημένος έμπορος 0.5-0.6x Άγνωστο (υψηλού κινδύνου) Άμεσος (ύποπτος)

Σύσταση:Για κρίσιμες υπηρεσίες, αγοράστε απευθείας από ένα ολοκληρωμένο εργοστάσιο ή μεγάλο κέντρο σέρβις με τεκμηριωμένα συστήματα ποιότητας. Η υψηλότερη τιμή δικαιολογείται από την ιχνηλασιμότητα, τον έλεγχο της διαδικασίας και την ακεραιότητα της πιστοποίησης. Για μη-κρίσιμη υπηρεσία όπου οι συνέπειες αποτυχίας είναι χαμηλές, μπορεί να αρκεί ένας ανεξάρτητος επεξεργαστής-αλλά να απαιτεί πλήρη τεκμηρίωση και έλεγχο-του τρίτου μέρους.

Τελική επαλήθευση κατά την παραλαβή:

Μετά την παραλαβή του σωλήνα από έναν κατασκευαστή UNS N08810, εκτελέστε:

PMIσε κάθε σωλήνα (εισερχόμενη επιθεώρηση)

Σημειακός έλεγχος διαστάσεων(OD, πάχος τοιχώματος, ευθύτητα)

Οπτική επιθεώρησηγια ελαττώματα επιφάνειας, σημάνσεις και προετοιμασία άκρων

Συγκρίνετε δεδομένα MTRσύμφωνα με τις προδιαγραφές και την παραγγελία

Οποιαδήποτε ασυμφωνία θα πρέπει να έχει ως αποτέλεσμα την απόρριψη και την επιστροφή με έξοδα του προμηθευτή. Για κρίσιμες πυρηνικές ή πετροχημικές εφαρμογές, εξετάστε το ενδεχόμενο να διατηρήσετε μια ανεξάρτητη υπηρεσία επιθεώρησης για να παρακολουθήσει όλα τα βήματα κατασκευής και δοκιμών στις εγκαταστάσεις του προμηθευτή.

info-432-432info-424-427info-425-425
 
 
 

Αποστολή ερώτησής

whatsapp

Τηλέφωνο

Ηλεκτρονικό ταχυδρομείο

Εξεταστική